Nie odbieram telefonów z zastrzeżonego numeru!

Jeszcze kilkanaście lat temu wiele osób decydowało się na zastrzeganie swoich numerów telefonów z uwagi na bezpieczeństwo i swoją prywatność, tak aby nikt nie wydzwaniał do nich w środku nocy. Obecnie ciągle duża grupa ludzi zastrzega swoje numery, trudno jednak zrozumieć ich tok myślenia w tej kwestii. Komplikuje to na przykład relacje zawodowe, gdyż w przypadkach kiedy chcemy do kogoś oddzwonić, aby przekazać ważne informacje nie możemy wybrać właściwego numeru.

Nie tak dawno spotkałem się z sytuacją, kiedy to zajmowałem się ważną sprawą mającą duże znaczenie zarówno dla mnie jak i dla rozmówcy. Zależało nam na stałym kontakcie, gdyż tylko wtedy mogliśmy wspólnie dojść do porozumienia. Jednakże bardzo się zdziwiłem kiedy po ustaleniu szczegółów droga mailową kontrahent zadzwonił do mnie z zastrzeżonego numeru telefonu.

Oczywiście odebrałem telefon, odbyliśmy ważną rozmowę i ustaliliśmy, że będziemy w kontakcie. Miałem zamiar oddzwonić i potwierdzić nasze spotkanie, jednak gdy po chwili wziąłem do ręki telefon rzecz jasna nie byłem w stanie odnaleźć numeru. Z uwagi na pośpiech postanowiłem odnaleźć Internecie namiary na firmę mojego kontrahenta i tym sposobem udało mi się z nim skontaktować. Niestety cała procedura namierzenia go trwała kilkanaście minut, a w sytuacjach gdy ktoś pracuje pod dużą presją czasu tego typu zawirowania mogą negatywnie odbić się na relacjach.

Bądźmy poważni w relacjach zawodowych

Rzecz jasna przy okazji rozmowy zadałem mojemu kontrahentowi pytanie dlaczego używa zastrzeżonego numeru chociaż z uwagi na swoja profesję powinien być dyspozycyjny. Odpowiedź była bardzo zaskakująca, gdyż podobno nie lubi on kiedy inni dzwonią do niego w głupich sprawach i dzięki temu ma więcej prywatności.

Niebezpieczne numery telefonów

Oczywiście rozumiem jego tok rozumowania, sam często miewam chwile, kiedy to marzę o tym aby pozbyć się swojego telefonu. Natomiast z uwagi na wykonywaną profesję muszę być odpowiedzialny i pewnie gdybym nie potraktował jego argumentacji z przymrużeniem oka, mógłbym uznać zastrzeżony numer jako brak szacunku w relacjach zawodowych. Nie jestem przecież osobą, która z błahych powodów nękałaby kogoś telefonami w środku nocy, szanuję przecież prywatność innych osób.

Publikujesz wszystko na Facebooku a zastrzegasz swój telefon?

Zastrzeganie swojego numeru telefonu uważam w obecnych czasach nie tylko za zbędne, ale również odmienne od naszego stylu życia. W mediach społecznościowych zamieszczamy przecież wszystkie informacje na temat naszych uczuć, oznaczania miejsc w których byliśmy. Dzięki dostępowi do tego typu informacji z łatwością możemy ustalić gdzie mieszka dana osoba. Dlaczego zatem numer telefonu staje się tajną informacją? Natomiast w przypadku kontaktów na polu zawodowym tego typu zachowanie można uznać wręcz za nieprofesjonalne. Oczywiste jest, że telefon należy traktować jako narzędzie zawodowe. Jak natomiast mamy pracować kiedy nie wiemy kto do nas telefonuje? Każdy z nas woli to zapewne wiedzieć.

Nie odbieram połączeń z zastrzeżonego numeru

Równie dziwaczne wydaje mi się zastrzeganie prywatnego numeru. Temat nie dotyczy mnie osobiście, natomiast znajoma opowiadała mi niedawno, że jej ciotki dzwonią do niej z zastrzeżonych numerów i zazwyczaj nie wie do której ma oddzwonić, przez co często traci czas na niepotrzebne rozmowy. W końcu postanowiła dla zasady nie odbierać tego typu połączeń.

Nie da się ukryć, że obecnie szybka komunikacja z innymi to podstaw, szczególnie na polu zawodowym. Dlatego pamiętajcie, jeżeli używacie telefonów nie zastrzegajcie swoich numerów, bo może to zirytować współpracowników. Musisz być też przygotowany, że inni mogą przestać od Ciebie odbierać szanując swój czas.